School Staff List

School Staff List

Teaching and learning is at the core of the school: our staff are dedicated to the children in their care, flexible and knowledgeable in the delivery of their subjects, and share a terrific sense of fun as they lead.

Senior Leadership Team

HEAD/ DEPUTY DSL
Mrs Therésa Jaggard BA (Hons), Cert Ed, NPQH


DEPUTY HEAD (ACADEMIC)
Ms Justine Earl MA, PGCE, BA (Hons), Senior Fellow HEA


DEPUTY HEAD (PASTORAL)/ SENCo/ DESIGNATED SAFEGUARDING LEAD (DSL)
Mrs Emily Clark BA (Hons), PGCE (English), Postgraduate Certificate in SpLD


ASSISTANT HEAD (OPERATIONAL)/ DIRECTOR OF SPORT/ ASSESSMENT LEADER
Mr Ben Smith BSc (Hons), QTS, NPQSL


HEAD OF EARLY YEARS/ EARLY YEARS DSL
Mrs Naomi Blows BSc (Hons), PGCE (Primary), Masters in Education


BURSAR
Mrs Vicky Jones BA (Hons) CA


HEAD OF MARKETING AND ADMISSIONS
Mrs Nicky Lee-Browne MA (Cantab)

Phase Leaders

KS2
Mrs Cara Brogan-Jones BSc (Hons), PGCE (Primary)


KS1
Mrs Rebecca Saxby BA (Hons), PGCE

Teaching staff

HEAD/ DEPUTY DSL
Mrs Therésa Jaggard BA (Hons), Cert Ed, NPQH


DEPUTY HEAD (ACADEMIC)
Ms Justine Earl MA, PGCE, BA (Hons), Senior Fellow HEA


DEPUTY HEAD (PASTORAL)/ SENCo/ DSL
Mrs Emily Clark BA (Hons), PGCE (English), Postgraduate Certificate in SpLD


SEN TEACHER
Mrs Pia de Giles BEd (Hons), PG CERT SpLD (Dyslexia), APS


ASSISTANT HEAD (OPERATIONAL)/ DIRECTOR OF SPORT/ ASSESSMENT LEADER
Mr Ben Smith BSc (Hons), QTS, NPQSL


MATHS LEAD
Mrs Rachel Williams BEd (Hons) Maths


PREP 6DL/ FRENCH & RE
Mrs Marion Leavey Licence LLCE Maitrise FLE, PGCE (Modern Languages)


PREP 6DL/ DIRECTOR OF MUSIC
Mr Richard Dray BA (Hons), ABSM


PREP 6SP/ CURRICULUM COORDINATOR
Mrs Grace Stone BA (Hons) Childhood Studies, PGCE (Primary), Advanced Health & Social Care


PREP 6SP/ SPORT
Mr Daniel Packer BTEC Level 3 Diploma in Sport


PREP 6 TEACHING ASSISTANT 
Mrs Pamela Hughes NNEB & CACHE


PREP 5Mc/ HEAD OF FOREST SCHOOL
Mrs Stephanie McCullough BSc (Hons) Psychology, PGCE (Primary)


PREP 5B
Miss Alicia Brisley BA (Hons) Primary Education


PREP 5 TEACHING ASSISTANT/ HEAD OF GIRLS’ GAMES
Mrs Dee Langford NVQ Level 2 Childcare (EY), UKA Group Coach


PREP 4C/ DANCE
Mr Damian Clover ISTD Teaching Qualification


PREP 4D/ ART
Miss Clare Drury BEd (Hons)


PREP 4 TEACHING ASSISTANTS
Miss Kathryn Rall

Miss Taylor Lamb


PREP 3BJ/ KS2 PHASE LEADER
Mrs Cara Brogan-Jones BSc (Hons), PGCE (Primary)


PREP 3 TEACHING ASSISTANT
Mrs Rachael Coglan Higher Level Teaching Assistant


YEAR 2B
Mr Alex Brunetti BSc (Hons), PGCE


YEAR 2 TEACHING ASSISTANT
Mrs Nichola Bissonnette NVQ Level 2


YEAR 1H/ FOREST SCHOOL LEADER
Miss Shauna Hodgetts BA (Hons) Early Childhood Studies; PGCE Primary Education


YEAR 1S/ PSHE/ KS1 PHASE LEADER/ DEPUTY DSL
Mrs Rebecca Saxby BA (Hons), PGCE

Miss Francesca White BEd (Hons)


YEAR 1 TEACHING ASSISTANTS
Miss Nicole Coglan BA (Hons)

Miss Louise Appleby NVQ Level 2 Child Care and Education, Diploma for EY CACHE Level 3


RECEPTION/ FOREST SCHOOL LEADER
Mrs Jasmine Cracknell BA (Hons), PGCE Early Childhood Studies


RECEPTION
Mrs Sarah Newman BA (Hons), Montessori Certificate, QTS


RECEPTION TEACHING ASSISTANTS
Mrs Marie Wells HLTA, NVQ Level 3 Child Care and Education

Mrs Ann Smith BA (Hons), PGCE (Primary)


GIRAFFES/ HEAD OF EARLY YEARS/ EARLY YEARS DSL
Mrs Naomi Blows BSc (Hons), PGCE (Primary), Masters in Education


GIRAFFES/ ASSISTANT HEAD OF NURSERY/ DEPUTY DSL
Mrs Lisa Wilson BA (Hons) Early Childhood Studies


TEDDIES (ROOM LEADER) 
Miss Sophie Fisher NVQ Level 3 in Child Care and Education

Miss Sophie Brazier (maternity cover) BA Hons Early Childhood Studies & Sociology & Social Science


TEACHING ASSISTANTS IN GIRAFFES AND TEDDIES
Mrs Carol Cox NVQ Level 3 Child Care and Education
Miss Isabel Mallalieu Early Years Apprentice
Miss Ntanda Mukendi Early Years Practitioner, Diploma for EY CACHE Level 3
Mrs Jane Taylor NNEB
Mrs Michelle Upchurch NVQ Level 2 Child Care and Education
Miss Hollie Williamson NVQ Level 2 Child Care and Education


GAP STUDENTS 
Miss Gemma Baker
Mr Henry Smith

 

Support Staff

HEAD OF MARKETING AND ADMISSIONS
Mrs Nicky Lee-Browne


BURSAR
Mrs Vicky Jones


HEAD’S PA, HR & COMPLIANCE MANAGER
Mrs Emma Pike


FINANCE ASSISTANT
Mrs Gemma Mead


SCHOOL ADMINISTRATOR
Mrs Patricia Waring


SCHOOL RECEPTIONIST
Miss Lauren Keppler
Mrs Margaret Read (maternity cover)


CLERK OF WORKS
Mr Ian Butcher


CARETAKER /GARDENER
Mr Richard Restell


CHEF MANAGER 
Mr Kevin McHugh


CATERING/KITCHEN
Mrs Anne Coast
Mrs Karen Hannah
Mrs Emily Stevenson


DOMESTIC STAFF/ SUPERVISORS
Mrs Amanda Coppins
Mrs Karen Hannah
Mrs Agnieszka (Agnes) Jagiel-Zuga

Visiting Staff

PIANO
Mrs Marianne Kelly


VIOLIN
Ms Alice Hall


WOODWIND
Mr Peter Cook (clarinet, saxophone, Jsax)
Ms Lizzy d’Anna (flute)


BRASS
Ms Lizzy d’Anna (trumpet)


GUITAR & PIANO
Mrs Trixie Collins


PERCUSSION
Mr Bruce Allen


SINGING
Mrs Annie Barton-Hodges


LAMDA
Ms Andrea Dengate


BALLET AND MODERN DANCE (Dynamic Academy of Dance)
Mr Damian Clover

Contact emails

All general enquiries: office@springgroveschool.co.uk

All enquiries regarding admissions: admissions@springgroveschool.co.uk

To contact the Head: head@springgroveschool.co.uk

To contact the accounts department: accounts@springgroveschool.co.uk

To contact the SEND department: sen@springgroveschool.co.uk

Any enquiries regarding safeguarding issues: safeguarding@springgroveschool.co.uk